f Međunarodna konferencija "Zajedničkim naporima do poboljšanja sustava upravljanja otpadom" - Arhus Centar Subotica
Aarhus centar subotica

Međunarodna konferencija "Zajedničkim naporima do poboljšanja sustava upravljanja otpadom"

28.10.2011

Na Paliću je u toku dvodnevna međunarodna konferencija pod nazivom „Zajedničkim naporima do poboljšanja sastava upravljanja otpadom“.

Susret je započeo podacima iz Ministarstva životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja, u čije ime je, Radmila Šerović, iz Odeljenja za upravljanja otpadom govorila o Industriji reciklaže u Srbiji i njihovim ekonomskim i energetskim potencijalima. Predstavila je aspekte i ciljeve Zakona upravljanja otpadom, te finansijske resurse koji su na raspolaganju za ulaganje u pomenutu oblast, kao i teme koje su dozvoljene da se finansiraju iz Fonda za zaštitu životne sredine. Spomenula je da je u izradi pet nacionalnih planova koji su neophodni da se realizuju do 2015. godine, te da se njima reše problemi farmaceutskog i drugog otpada.

Takođe, je bilo reči o regionalnim centrima upravljanja otpadom i o kratkoročnim i dugoročnim ciljevima nacionalne strategije upravljanja otpadom.

Napomenuto je da je u povoju izrada Registra za reciklažu otpada u Republici Srbiji i izrada kapaciteta za organski, industrijski i medicinski otpad. Takođe, je istakla podatak da u Srbiji ima više od 60% organskog otpada koji bi svakako trebao da se iskoristi, dok se na izvoz opasnog otpada odvajaju znatna finansijska sredstva.

Na inicijativu, Arona Biačija, iz Regionalne deponije Subotice, prikazan je film o regionalnom sistemu za upravljanje otpadom, odnosno  sanitarnu deponiju koja podrazumeva postrojenja za razdavajanje sekundarnih sirovina, iskorišćavanje procednih voda, sisteme za sakupljanje deponijskih gasova, komposternicu, preradu građevinskog otpada, transfer stanice itd.

Međutim, opšti zaključak je da u Srbiji ne postoje adekvatni kapaciteti za recikliranje, te je neophodno izraditi ovakve vrste deponija. Na konferenciji se govorilo o prikupljanju otpadnog papira, sastavu upravljanja komunalnim otpadom, prepoznavanju ekonomskih i socijalnih koristi od otpada, te izazovima Evropske unije u pogledu rešavanja pomenutog problema, a prisustvovali su i gosti iz Hrvatske i iz Engleske.

Konferencija se održala preko projekta „Ka zajednicama koje recikliraju u Osiječko baranjskoj županiji i Severobačkom okrugu“ koji se finansira od strane Evropske unije kroz IPA pregranični program Hrvatske i Srbije, a realizuju ga NVO CEKOR iz Subotice, „Zelena akcija“ iz Zagreba i „Zeleni Osijek“ iz Osijeka.

Povratak...