f Održan Drugi međunarodni forum o finansiranju projekata energetske efikasnosti i energije - Arhus Centar Subotica
Aarhus centar subotica

Održan Drugi međunarodni forum o finansiranju projekata energetske efikasnosti i energije

19.09.2011

 

Drugi međunarodni forum o finansiranju projekata energetske efikasnosti i energije iz obnovljivih izvora, u organizaciji Centralno-evropskog foruma za razvoj (CEDEF), održan je 16. septembra u Privrednoj komori Srbije. Forum je organizovan pod pokroviteljstvom Ministarstva infrastrukture i energetike Republike Srbije i u saradnji sa Agencijom za energetsku efikasnost i Privrednom komorom Srbije a na njemu su predstavljeni fondovi iz EU i regiona i Vodič za finansiranje projekata energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije.
Na Forumu su po prvi put na jednom mestu predstavljeni svi izvori finansiranja projekata energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije koji su dostupni privredi i lokalnoj samoupravi. Ta tema je posebno važna s obzirom da Zakon o racionalnoj upotrebi energije, koji podrazumeva osnivanje Fonda za energetsku efikasnost, nije usvojen.
Forum je otvorio pomoćnik ministra infrastrukture i energetike Miloš Banjac. On je rekao da su predložena rešenja o racionalnoj upotrebi energije po drugi put su poslata ministarstvima na usaglašavanje i da očekuje da ćemo za jednu ili dve nedelje dobiti njihova mišljenja, da bi zakon mogao da prođe u potpunosti. Banjac je ocenio da u obezbeđivanju veće energetske uštede važnu ulogu treba da ima Fond za energetsku efikasnost i sistem energetskog menadžmenta. Podsetio je da je rok za osnivanje Fonda do 2012. godine i ocenio je da su ovo "poslednji trenuci" da se to učini. On je rekao da je sporno pitanje prikupljanja sredstava za Fond i naveo da su predviđena tri stalna načina finansiranja Fonda od kojih je najspornije uvođenje naknade za električnu energiju, naftu i gas. Prema njegovim rečima, druga dva načina finansiranja - uvođenjem naknade za proizvođače i uvoznike energetski neefikasnih uređaja i opreme, bila su manje sporna. Cilj Srbije je da do 2020. ostvari uštedu energije od devet odst, a 2012. 1,5%, rekao je Miloš Banjac, pomoćnik ministra infrastrukture i energetike u Vladi Republike Srbije.
Budući Fond bi u potpunosti trebalo da preuzme sredstva namenjena finansiranju projekata energetske efikasnosti kao i da ih bolje usmerava u skladu sa ciljevima države.
Savetnik u Agenciji za energetsku efikasnost Dimitrije Lilić podsetio je da je tekuća godina, godina energetske efikasnosti u Srbiji i ocenio da energetska efikasnost podrazumeva modernizaciju koja zahteva mobilizaciju značajnih finansisjkih sredstava.
Koordinator projekta za održivi razvoj u kabinetu potpredsednika Vlade Srbije za evropske integracije Darinka Radojević je rekla da Nacionalnom strategijom održivog razvoja nisu predviđena posebna sredstva za finasiranje projekata održivog razvoja u koji spadaju i energetska efikasnost i obnovljivi izvori energije. Radojevićeva je rekla da je to i praska u svetu i da se sredstva obezbeđuju iz državnih i lokalnih budžeta, donacija, razvojnih fondova, kredita i drugih načina finansiranja. Darinka Radojević je rekla da je bilo planirano da se do 2011. povećaju izdvajanja za održivi razvoj na 1,6 odsto bruto domaćeg proizvoda, od čega bi jedan odsto bio namenjen velikim projektima. Prema njenim rečima, oko 52% Akcionog plana za sprovođenje Nacionalne strategije održivog razvoja je ostvareno do 2009. zbog nedostatka sredstava a učinak se poboljšao za 10 procentnih poena u 2010. zahvaljujući boljem planiranju. Ona navela je da je Hrvatskoj za usaglašavanje sa standardima EU u oblasti životne sredine bilo potrebno između 10 i 15 milijardi evra, a da se sredstva obezbeđuju većinom iz fondova EU i kroz investicije. Ocenila je da je u načinu finansiranju slična situacija i u Srbiji i da će se i Srbija u narednom periodu najviše oslanjati na sredstva EU.
Radojevićeva je rekla da postoji i mogućnost da se i građani i domaćinstva opterete taksama u cilju uštede energije ali je ocenila da se ta mogućnost mora vrlo postepeno uvoditi zbog teške socijalne situacije. Kao primer je navela Crnu Gora koja je, prema njenim rečima, uvela ekološku taksu za građane ali je zatim odustala od dela taksi i sredstva će nadoknaditi iz EU.
Petar Spasić iz sektora za fondove i razvojnu pomoć Kancelarije za evropske integracije je rekao da je za obezbeđivanje sredstava iz fondova EU ključno planiranje i ukazao na značaj planiranja i usklađivanja različitih izvora finansiranja za projekte.
Na Drugom međunarodnom forumu o finansiranju projekata energetske efikasnosti i energije iz obnovljivih izvora učestvovalo je više od 400 vodećih razvojnih i finansijskih stručnjaka iz EU, Austrije, Danske,Švedske, Slovenije, Finske, Hrvatske, Mađarske i Bugarske, predstavnika lokalne samouprave, investitora, ambasada, kompanija, banaka, komora, ekspertskorazvojnih organizacija i međunarodnih i nacionalnih medija.
Na skupu je predstavljena publikacija "Vodič za finansiranje projekata energetske efikasnosti i bonovljivih izvora energije", prva takva publikacija u Srbiji koja sadrži ključne informacije o pokretanju energetskih projekata i mogućnostima finansiranja.
Izvor: http://ekonec.wordpress.com

Povratak...